Ankraj Sistemleri

Ankraj sistemleri denilen sistem ; yapıların zemini kazılarak daha sağlam olması ve göçmemesi adına derinlerine inilmesi, demir kazıklar çakılarak yapılan işlemlere denir. Düşme riski bulunan yerlerde düşmeyi engelleyen sistemlerin bağlandığı sağlam bağlantı noktalarına da ankraj denmektedir.

KULLANIM ALANLARI VE ÖZELLİKLERİ

Ankraj sistemleri ; yapıların daha sağlam olması için veya zemininde göçme tehlikesi bulunuyorsa göçmemesi için bina zeminlerinde kullanılan bir sistemdir. Ankraj sistemi uygulanarak yapılan beton duvarlar oldukça sağlamdır. Bu sistem hemen hemen her inşaatta uygulanmaktadır. Sistemi uygulamadan önce çalışma sahasında bir takım hazırlıkların yapılması gerekir. Bunların en başında da ; inşaat sahası ve yolların imalat kalitesi bakımından kuru ve düzgün tutulması, dolguların delme işini zorlaştırmayacak uygun malzemelerle yapılması, foraj malzemesinin ve yer altı suyunun sürekli olarak sahadan uzaklaştırılarak çalışma sahasının bozulmasının önlenmesi gibi hazırlıklar yer alır.

MAKİNE VE EKİPMANLAR

Delgi Makinesi : Uygulama projesinde uygun görülen derinliğe kadar delgi yapabilecek kapasite de olan makinedir.

Enjeksiyon Seti : Su ile çimentoyu karıştırarak hazırlayan karıştırıcı kazanlar ve enjeksiyonu deliğe basınçla iletebilen pompadan oluşan settir.

ÖNEMLİ NOTLAR

Ankrajların tesis işlemlerinin tamamlanmasının ardından ankraj halatlarının dışarıda kalan kısmı, zarar görmemesi için plastik kılıf ile koruma altına alınması gerekir.

  • Ankrajlar güvenlik için hazırlanmış / üretilmiş sistemlerdir.
  • Yer altında ve üstünde delmeyi zorlaştıran çelik ve beton engeller, altyapı kanalları ; yazılı bir şekilde resmi kuruluşlara verilerek tespitinin yaptırılması ve işveren tarafından kaldırılmasının sağlanması gerekir.
  • Ankrajların zemine işaretlenmesi şantiye sorumlusu tarafından yapılması gerekir.
  • Günlük şantiye çalışma raporunda ankrajın yeri, boyutu, numarası ve boyu muhakkak yer almalıdır.